С.П. ПОЛЯНЧИКОВ, компанія «Квадрат»
А.І. КОВБЕЛЬ, голова ФГ «Деметра +»
Очевидно, що озимі культури (пшениця, ячмінь, ріпак) суттєво відрізняються від ярих. У своєму розвитку озимі проходять досить тривалий період анабіозу (призупинення вегетації), який припадає на зиму. Враховуючи кліматичні умови України, у цей період можливий такий збіг погодних умов, за яких рослини мають суттєвий ризик загибелі, знаходячись у пригніченому стані, що призводить до значних втрат врожаю.
Насамперед, такими небезпечними чинниками є тривала відлига з наступним різким похолоданням і суттєвими морозами та відсутністю снігового покрову. Особливо великим є ризик загибелі значної частини посівів, якщо рослини входять в зиму ослабленими, зі слаборозвиненою кореневою системою.
Тому доцільно особливу увагу приділити осіннім заходам, що спрямовані на підготовку рослин до зимівлі: профілактика та боротьба з хворобами, підвищення зимостійкості, стимуляція розвитку кореневої системи, забезпечення рослин необхідним комплексом поживних елементів.
Для цього виконують обробку насіння відповідними препаратами і обприскування вегетуючих рослин ЗЗР, біопрепаратами та мікродобривами. Ми вже приділяли увагу передпосівній обробці насіння у своїх публікаціях, тому зараз зупинимося на осінньому позакореневому підживленні озимих культур: ріпака та пшениці. Такі підживлення доцільно виконувати комплексними мікродобривами, що містять збалансовані композиції поживних речовин (макрота мікроелементів) та біологічно активних речовин (амінокислот, гуматів).
Основна мета таких обробок – сприяти розвитку потужної кореневої системи, кращому накопиченню пластичних речовин (цукрів, амінокислот, вітамінів), підвищувати зимостійкість рослин.
Враховуючи, що в осінній та ранньовесняний періоди температура ґрунту на глибині залягання кореневої системи значно нижча від оптимальної, що знижує засвоєння наявних поживних елементів з ґрунтового розчину, осіннє позакореневе підживлення мікродобривами, що забезпечує рослину доступними елементами живлення, набуває дуже важливого, а інколи – і ключового значення. Зокрема, мікроелементи в осінній період дуже важливі для стартового розвитку рослин – вони активують ферментну систему рослин, беруть участь у вуглеводному, азотному обміні, підвищують кількість зв’язаної (незамерзаючої) води в рослині, що зумовлює її більшу морозостійкість.