О. Коваленко, канд. с.-г. наук, Миколаївський національний аграрний університет,
С. Полянчиков, НВК «Квадрат»,
А. Ковбель, голова ФГ «Деметра +»
Останнім часом в Україні спостерігається збільшення застосування цинкових добрив, і тому є декілька об’єктивних причин.
По-перше, переважна більшість ґрунтів України має низьку забезпеченість рухомими формами цинку (менше ніж 0,2– 0,3 мг/кг).
По-друге, навіть за достатньої кількості рухомого цинку в ґрунті є низка факторів, які перешкоджають рослинам повноцінно засвоїти наявний цинк із ґрунту: насамперед, низька його вологість в умовах посухи, відхилення кислотності (рН) від оптимального значення та низький вміст органічної речовини.
По-третє, збільшення посівних площ під кукурудзою, яка потребує великих кількостей цинку, оскільки гостро реагує на його дефіцит.
Окрім того, сьогодні багато господарств вирощують кукурудзу за інтенсивними технологіями із використанням високопродуктивних сортів та гібридів, які потребують збалансованого живлення для досягнення стабільно високих урожаїв (на рівні 80–120 ц/га), тож забезпечення рослин цинком відіграє дуже значну роль. Також слід відзначити тенденцію до насичення сівозмін культурами із високим рівнем винесення цинку та до вирощування деяких рослин у монокультурі.
Таким чином, можна впевнено стверджувати: доцільність використання цинкових добрив в Україні у сучасних умовах уже не викликає сумнівів. Найефективнішим та економічно обґрунтованим способом використання цинкових мікродобрив (як і інших мікроелементів), з нашої точки зору, є передпосівна обробка насіння та позакореневе підживлення.
Однією з найефективніших форм мікроелементів і, зокрема, цинку є хелатна. Перехід мікроелементів у хелатну форму сприяє:
А от основним «недоліком» хелатів є їхня порівняно висока вартість (у декілька разів вища від вартості інших форм мікроелементів).
Однак дослідним шляхом визначено низку факторів, коли можна ефективно застосовувати й інші форми мікроелементів, зокрема комплекси з органічними кислотами, спеціальні неорганічні форми. Аналіз асортименту продуктів провідних світових виробників дає змогу зробити висновок, що на сьогодні не можна повністю віддати перевагу та пальму першості якійсь одній формі — кожна формуляція має свою сферу застосування, особливо з урахуванням вартості препарату. Тобто за певних умов застосування замість високостабільних та ефективних, але дорогих хелатних форм доцільно використовувати дешевші формуляції. Однак цей вибір серед різних формуляцій цинкових добрив слід робити з урахуванням багатьох чинників і конкретних умов, оскільки від цього залежить кінцевий результат.
Прояви дефіциту цинку на рослинах кукурудзи
Цинк для рослин
Роль цинку
Доступність цинку у ґрунті
Доступність цинку для рослин безпосередньо пов’язана із трьома ґрунтовими чинниками:
На ґрунтах із високим рівнем рН (так само, як і з високим рівнем фосфору) доступні форми цинку переходять у нерозчинні (недоступні) рослинам.
Низький вміст органічної речовини знижує доступність цинку.
За вмісту цинку 1,0–3,0 мг/кг ґрунти вважаються достатньо забезпеченими цим елементом.
Цинк у листах рослин
Дослідження показують, що оптимальне співвідношення між фосфором та цинком у тканинах листка — 100–150 : 1.
Якщо вміст фосфору збільшується, потрібно підвищувати концентрацію цинку до оптимального співвідношення.
Оптимальний вміст цинку в листках різних рослин, ppm: