О. Коваленко, канд. с.-г. наук, Миколіївський національний аграрний університет
С. Полянчиков, НВК «Квадрат»
А. Ковбель, голова ФГ «Деметра +»
Збалансоване живлення рослин є запорукою високих урожаїв належної якості. Забезпечення рослин повним спектром макро- та мікроелементів є однією з актуальних задач рослинництва. Сучасні технології живлення рослин передбачають застосування аналізу ґрунту та діагностику листя рослин на забезпечення поживними елементами з метою підвищення урожайності.
Причому якщо аналіз ґрунту дає інформацію про елементи, які рослина потенційно може засвоїти, то листкова діагностика показує вміст тих чи інших елементів живлення, що дає змогу точно визначити яких саме елементів не вистачає рослині саме в цей період, коли зроблено аналіз. Тобто такий аналіз деякою мірою можна порівняти з аналізом крові людини для точного встановлення діагнозу.
Зупинімось детальніше на порівнянні можливостей аналізу ґрунту та листкової діагностики. Так, під час аналізу ґрунту лабораторія визначає валовий вміст кожного елементу (тобто загальну концентрацію) і вміст рухомих форм (див. на малюнку - стовпчик коричневого кольору).
Рослина поглинає кореневою системою елемент живлення з ґрунту і вміст цього елементу в листі сягає певного рівня (див. на малюнку - стовпчики зеленого кольору). Результат порівнюють з оптимальним значенням і визначають коефіцієнт забезпеченості рослини цим елементом (див. таблицю для прикладу).
Урожайність залежить від коефіцієнту забезпеченості, що відображено кривою на малюнку. Застосовуючи спеціальні алгоритми розрахунку (на основі даних аналізу) можна визначити, які елементи є критичними для розвитку, та розрахувати відповідні рецептури добрива для листкового внесення. За листкового живлення макро- та мікроелементи безпосередньо включаються в синтез органічних речовин у листках або переносяться в інші органи рослин і використовуються у метаболізмі. Своєчасне позакореневе підживлення дає змогу забезпечити рослини макро- та мікроелементами в критичні фази розвитку, коли рослина потребує їх найбільше, зменшити прояви стресу за дії несприятливих чинників довкілля, запобігти розвитку хвороб через нестачу тих або інших елементів, створити оптимальні умови для росту i розвитку рослин.
Ще раз акцентуємо увагу, що навіть якщо за результатами аналізу ґрунту не виявлено нестачі елементу, то в реальних польових умовах рослина може відчувати дефіцит цього елементу тому, що склалися певні умови (наприклад, посуха та високі температури).
Таким чином, листкова діагностика доповнює аналіз ґрунту і надає більш точну інформацію щодо стану забезпечення рослини поживними елементами. У світовій агрономічній практиці вже давно й успішно застосовується така листкова діагностика (plant tissue analysis), але, нажаль, в Україні це ще мало використовується.
Компанія «Квадрат » з 2014 року відкрила нову лабораторію з листкової діагностики живлення рослин та розробила інноваційні алгоритми виявлення дефіциту поживних елементів та розрахунку ефективної системи підживлення на основі даних листкової діагностики.